Sklenené otočné dvere, technické informácie

Sklenené otočné dvere, technické informácie

Sklenené otočné dvere, technické informácie

Sklenené otočné dvere využívame všade tam, kde je dostatočný priestor na otvorenie dverí do priestoru. Sklenené otočné dvere majú výborné izolačné a protihlukové vlastnosti vďaka tesneniam na zárubni a presným dosadnutím dverí do falcu zárubne.

Sklenené dvere sú vyrobené z kaleného tvrdeného a bezpečnostného skla ESG hrúbky 8 mm. Sklo dverí sa pred kalením presne nareže, hrany sa opracujú brúsením, vyvŕtajú sa otvory na osadenie závesov a zámku. Po zakalení sa sklo dverí dizajnovo spracuje pieskovaním, digitálnou tlačou, farebnými nástrekmi a následne sa  farby vytvrdia v peci pri vysokej teplote.

SMER OTVÁRANIA DVERÍ

Smer otvárania otočných dverí určuje či ide o dvere pravé alebo ľavé. Smer otvárania dverí posudzujeme tak, že stojíme čelom k dverám tak, aby sa dvere otvárali smerom k nám. Vtedy tiež vidíme osadené pánty dverí. Ak sú pánty dverí osadené na ľavej strane dverí ide o dvere ĽAVÉ. Ak sú pánty dverí osadené na pravej strane dverí hovoríme o dverách PRAVÝCH.

otváranie dverí

OBLOŽKOVÉ ZÁRUBNE

Sklenené otočné dvere je možné osadiť do rôznych typov a dizajnových prevedení drevohliníkových zárubní. Sklenené otočné dvere sú osadené na 2 pántoch (závesoch) a používajú sa v interiéri.

Zárubne jednostranné obložkové sa používajú pri veľmi hrubých múroch, kde z jednej strany dverného otvoru sa osadí jednostranná obložková zárubňa a z druhej strany sa stena dverného otvoru murársky vyspraví a vymaľuje. Farbu zárubne je možné vybrať  ľubovoľne podľa vzorkovníka farieb RAL alebo z brúseného hliníka, ktorý je vzhľadom rovnaký ako nerezové prevedenie obložkovej zárubne.

sklenené otočné dvere jednostranna zarubna

Zárubne obojstranne obložkové sa používajú na obloženie dverného otvoru z obidvoch strán. Ide o najbežnejšie obloženie múru pre otočné dvere. Farbu drevohliníkovej zárubne je možné si zvoliť ľubovoľne podľa vzorkovníka farieb RAL alebo z brúseného hliníka, ktorý je vzhľadom rovnaký ako nerezové prevedenie obložkovej zárubne. 

obložková zárubňa obložková zárubňa 2

ROZMERY ZÁRUBNE OTOČNÝCH DVERÍ

ŠÍRKA ZÁRUBNE

Obložkové zárubne vo farbách RAL alebo z brúseného hliníka vyrábame presne na mieru dverných otvorov.

Šírku zárubne vo falci zistíme tak, že odmeriame šírku dverného otvoru (od múru po múr), odrátame 110 mm a pripočítame 30 mm.

Príklad:

šírka dverného otvoru je 980 mm - 110 mm = 870 mm (svetlosť zárubne)

a následne zo svetlosti vypočítame šírku zárubne vo falci (výrez na zárubni kam dosadajú dvere, zvyčajne s tesnením) pripočítaním 30 mm.

870 mm + 30 mm = 900 mm (šírka zárubne vo falci) a je to zároveň potrebná B miera pre objednanie správnej šírky zárubne vo falci.

rez zárubňa

rozmery zárubne

VÝŠKA ZÁRUBNE

Výšku zárubne vo falci určíme tak, že zmeriame výšku dverného otvoru od podlahy, odrátame 55 mm a pripočítame 15 mm.

Príklad:

výška dverného otvoru je 2025 mm - 55 mm = 1970  mm dostaneme výšku zárubne (svetlosť), následne zo svetlosti zárubne vypočítame výšku zárubne vo falci (výrez na zárubni kam dosadajú dvere, zvyčajne s tesnením) pripočítaním 15 mm.

1970 mm + 15 mm = 1985 mm čo je požadová správna A miera pre objednanie správnej výšky zárubne vo falci

Pre obojstrannú obložkovú zárubňu je potrebné zmerať aj hrúbku múru, aby tzv. obložka pekne obložila a prekryla dverný otvor.

Poloha závesov a zámku závisí od zakúpeného typu závesov a zámku, štandardne je to poloha Studio/Studio (horizontálne predvŕtanie dier). Pokiaľ si zakúpite zárubňu, zámok + závesy a sklenené dvere v našom eshope, my vám presne vyvŕtame diery do sklenených dverí na presné osadenie kovania. Pokiaľ máte vlastnú zárubňu alebo kovanie, prosíme o zaslanie technického výkresu, kde potrebujete mať vyŕtané diery do sklenených dverí pre správne osadenie závesov a zámku.

Obložkové zárubne našej výroby jednostranné alebo obojstranné vyrábame v štandardných rozmeroch aj presne na mieru. V porovnaní s inými výrobcami majú naše zárubne širšie tzv. záklopky až 9 cm, čím pôsobia krajším, elegantnejším a modernejším dojmom.

zaklopka zarubne Benedoor

ROZMERY SKLENENÝCH DVERÍ DO OBLOŽKOVEJ ZÁRUBNE

Rozmery sklenených dverí vypočítame jednoducho zo svetlostí obložkovej zárubne.

ŠÍRKA SKLENENÝCH DVERÍ

vypočítame tak, že ku svetlosti zárubne pripočítame 20 mm

Príklad: svetlosť  zárubne 870 mm + 20 mm = 890 mm šírka sklenených dverí

VÝŠKA SKLENENÝCH DVERÍ

je totožná s výškou zárubne (svetlosť) a nie s výškou zárubne vo falci.

Príklad: výška zárubne (svetlosť) 1970 mm = 1970 výška sklenených dverí

Vyrábame aj zárubne s typizovanými rozmermi:

rozmery zárubne

Pre objednanie kompletných sklenených otočných dverí je potrebné v našom eshope vybrať: zárubňu, sklenené dvere (dverné krídlo), zámok+závesy a kľučku. Pri dvojkrídlových sklenených dverách je tiež potrebné objednať zástrče na pevnejšie ukotvenie neaktívneho krídla, ktoré sa ukotvia do podlahy a do stropu a tiež protikus ku zámku.

V prípade, že si nie ste istý správnym určením rozmerov, pošlite nám rozmery dverného otvoru na náš mail s vybranými produktami a pripravíme vám individuálnu cenovú ponuku. To sa týka aj nacenenia dvojkrídlových otočných dverí prípadne rôznych atypických dverných otvorov, kde je potrebné vypočítať bočné alebo horné svetlíky a podobne.

© Slavka Lednická

Blog kategórie

Tagy

Najnovšie články

Populárne články