Sklenené posuvné dvere, technické informácie

Sklenené posuvné dvere, technické informácie

Dvere sú naším každodenným spoločníkom. Spoľahlivo nám slúžia, chránia nás pred chladom, prachom a poskytujú pocit súkromia.

Aj vaše priestory môžete rozdeliť a oddeliť dverami a pritom neprísť o miesto. Ideálne sú na to posuvné dvere, ktoré neopúšťajú os zhodnú s priečkou a nevyčnievajú do priestoru ako klasické otočné dvere. Taký typ dverí sa môže posúvať po stene alebo zachádzať do stavebného púzdra zabudovaného do steny.

Pre obytné priestory je dôležité dostať do miestností a chodieb čo najviac svetla. S tým efektívne pomôžu celosklenené dvere. Sklo pôsobí veľmi vzdušne a dokáže priestor opticky odľahčiť. Aj keď sú dvere celé zo skla, nič nebráni tomu, aby sa otvárali posuvom. Najväčším kladom zasúvacích dverí je absencia zádveria, takže sa nemusíte báť postaviť priamo ku dverám napríklad nábytok.

 SKLO

 Na výrobu našich sklenených dverí používame tepelne tvrdené (kalené) bezpečnostné sklo – ESG.

Po procese tepelnej úpravy získa sklo nové rozloženie vnútorného napätia a má vplyv na podstatnú zmenu vlastností skla. Sklo získa odolnosť proti nárazu, zvýši sa jeho pevnosť a tepelná odolnosť. Tepelne tvrdené (kalené) bezpečnostné sklo - ESG sa používa všade tam, kde sú kladené zvýšené nároky na bezpečnosť. Kalené sklo je odolné rozbitiu, náhodným nárazom, zaručuje dlhú životnosť a odolnosť voči opotrebeniu. Sklo je tiež celoplošne leštené do vysokého lesku a hrany sú celoobvodovo brúsené z obidvoch strán.

Sklenené dvere štandardne vyrábame z 8 mm hrubého ESG skla. V prípade väčších rozmerov používame na výrobu sklenených dverí ESG sklo hrúbky 10 mm.

Sklenené dvere vyrábame z dvoch typov ESG čírych skiel: /obr. 1/:

  • Float (Planibel) číry
  • Float (Optiwhite) krištáľovo číry

a matovaného skla Satinato.

typy skiel

obr. 1: Typy čírych skiel a sklo Satinato

DIZAJNOVÉ SPRACOVANIE SKLA

Posuvné sklenené dvere máme na výber z viacerých kategórií, ktoré sa líšia dizajnovým spôsobom spracovania skla.

V kategórii LUX je pieskované sklo, číre sklo mechanicky tryskané prúdom piesku pod vysokým tlakom. Pieskované sklo vytvára vizuálne skreslenie, v dôsledku čoho je vhodné na rozdeľovanie priestorov.  Tie časti skla, ktoré nie sú pieskované ostávajú priesvitné a priehľadné. Sklenené dvere z kategórie LUX vyrábame aj v nadrozmerných veľkostiach.

V kategórii MAT je sklo Satinato celoplošne chemicky leptané, ktoré priestor presvetlí a pritom zachováva v izbe dostatočné súkromie. Sklo vytvára vizuálne skreslenie. Matné sklo je farebne spracovávané digitálnou tlačou priamo na sklo. Maximálna šírka sklenených dverí s digitálnou potlačou je 1000 mm. Sklenené dvere s väčšími rozmermi je možné vyrobiť pieskovaním na skle Satinato.

V kategórii STYLE je číre sklo spracované digitálnou tlačou, alebo nástrekom a následným vypálením farieb. Svetlo dopadajúce na rôzne farebné časti sklenených dverí vytvára umelecký dojem. Sklenené dvere zabezpečujú priehľadnosť a priesvitnosť priestorov.

V kategórii COLOR je nepriehľadné sklo zložené z dvoch vrstiev kaleného skla (2 x 4 mm) spojených bezpečnostnou fóliou. Sklenené dvere sú nepriehľadné a nepriesvitné s ľubovoľným grafickým motívom alebo jednofarebné.

posuvné dvere

Rozmery sklenených posuvných dverí

Rozmery sklenených posuvných dverí, ktoré predeľujú jednotlivé miestnosti závisia od veľkosti dverného otvoru a zvoleného posuvného systému. /obr. 2/

Šírku sklenených dverí (B) do štandardných miestností počítame ako veľkosť dverného otvoru + 50 mm, čo znamená 25 mm prekrytie dverného otvoru z každej strany. Šírku sklenených dverí do kúpeľní rátame s väčším prekrytím otvoru 50 mm z každej strany.

Výška sklenených dverí (A) závisí od výšky  umiestnenia posuvného systému a typu posuvného systému. Štandardne pri posuvnom systéme Slido Classic s 25 mm horným prekrytím. Sklenené dvere sú osadené zvyčajne 8 - 10 mm od podlahy.

Príklad Slido Classic:

výška dverného otvoru 2100 mm + 25 mm prekrytie - 10 mm zdvih od zeme = 2115 mm výška dverí

Príklad Slido Design:

výška dverného otvoru 2100 mm + 25 mm prekrytie + 128 mm sklo pred posuvom - 10 mm zdvih od zeme = 2243 mm výška dverí

Pri kotvení sklenených dverí do stropu alebo do dverného prekladu odrátavame 85 mm

Príklad Slido Classic (strop)

výška dverného otvoru 2200 mm - 85 mm = 2115 výška dverí

Podlahový vodič sklenených dverí kotvíme do podlahy. V prípade podlahového kúrenia je podlahový vodič lepený na podlahu. /obr. 3/ Odsadenie skla od steny je od 22 mm.

obr. 2: Rozmery posuvných dverí

slido classic slido design

obr. 3: Vrchná a spodná časť posuvných systémov Slido Classic a Slido Design

Obojstranné madlo (G) (H) alebo mušľu (I) na otváranie dverí umiestňujeme pri štandardných rozmeroch sklenených dverí na stred dverí alebo podľa požiadaviek zákazníka (cca 1000 mm od podlahy). Mušľu umiestňujeme 80 mm od hrany skla a obojstranné madlo do vzdialenosti 80 mm od hrany skla. /obr. 4/. Pokiaľ je nutné dvere úplne odsunúť z dverného otvoru je potrebné osadenie mušle, ktorej hrúbka je takmer rovnaká ako hrúbka dverí a sklenené dvere sa tak môžu úplne odsunúť z dverného otvoru na stenu.

Pri osadení obojstranného madla je nutné uvažovať, že madlo je osadené 80 mm od hrany dverí a má svoju hrúbku, takže dvere pri otvorení nie je možné úplne odsunúť a ostávajú tak 80 mm v dvernom otvore. Madlo však nenaráža do steny, nakoľko naši technici nastavia zabudované dorazy posuvného systému tak, aby posuvné dvere zastali 80 mm do hrany dverného otvoru pri otvorení posuvných dverí.

obojstranné madlo 1 mušľa

   obr. 4: Obojstranné madlo, mušľa


Smer otvárania posuvných dverí závisí od priestorových možností a môže byť do prava alebo do ľava. Podľa toho rozdeľujeme sklenené posuvné dvere na pravé a ľavé. Smer otvárania určujeme tak, aby sme videli osadený posuvný systém na stene a stojíme k nemu čelom. /obr. 5/

orientácia posuvu

obr. 5: Určenie smeru otvárania posuvných dverí

Umiestnenie grafického vzoru sklenených dverí môže byť na prednej alebo zadnej strane dverí. Grafické spracovanie skla vykonávame iba na jednej strane skla, druhá strana ostáva hladká a lesklá. Prednú stranu určujeme tak, aby sme videli osadený posuvný systém na stene a stojíme k nemu čelom. /obr. 6/

posuv tlač

obr. 6: Určenie prednej a zadnej strany skla

POSUVNÝ SYSTÉM

K posuvným dverám je potrebné vybrať posuvný systém. Ponúkame iba overené a odskúšané posuvné systémy s ľahkou a tichou manipuláciou. Každý typ posuvného systému má svoj návod na inštaláciu a nájdete ho v eshope v dolnej časti produktu označený Na stiahnutie pod Detailami produktu.

Dĺžka posuvného systému závisí od veľkosti sklenených dverí, ktorý vypočítame ako dvojnásobok šírky dverí. Posuvný systém vyždy upravujeme na mieru sklenených posuvných dverí.

Montáž posuvného systému realizujeme na stenu, do dverného prekladu alebo do stropu. Steny a preklady musia byť z pevných stavebných materiálov akými sú tehla, betón alebo porobetón prípadne sadrokartón (okrem ukotvenia posuvného systému do stropu).

Posuvný systém Slido Classic L má na výber z 3 druhov montáží: 

Montáž L1 na stenu má viditeľné kotvenie zhora posuvného systému a umiesťňuje sa viac do technických a odkladových miestností.

montáž L1 stena

montáz L1 stena

Montáž L1 do stropu 

Posuvný systém Slido Classic L s kotvením do stropu alebo do dverného prekladu má obojstranné hliníkové kryty. 

montáž L1 strop

montáz L1 strop

Montáž L2 na stenu má kotvenie zvnútra posuvného systému a používa sa všade tam, kde kladieme dôraz na estetické prevedenie posuvného systému.

montáž L2 stena montáz L2 stena

Montáž L3 na stenu sa vyznačuje tým že sklo posuvných dverí je odsadené od steny 28 mm pri hrúbke skla 8 mm. Montáž L3 sa vyžaduje všade tam, kde sú v okolí sklenených dverí umiestnené prvky ako napr. domový vrátnik, merače tepla, masívne soklové lišty a iné, ktoré by pri menšom odsadení skla od steny bránili v plynulom odsúvaní sklenených dverí.

montáž L3 stena

K posuvnému systému je tiež možné doobjednať jednostranné alebo obojstranné tlmenia, ktoré spoľahlivo slúžia na to, aby sa sklenené dvere samé plynulo pribrzdili až úplne zastavili. Obojstranné tlmenia odporúčame ku všetkým skleneným posuvným dverám pre ich lepšie a bezpečnejšie ovládanie. Minimálna šírka dverného krídla musí byť minimálne 650 mm, aby bolo možné osadiť jednostranné tlmenie a 770 mm šírka dverí pre osadenie obojstranného tlmenia posuvných dverí.

Dvojkrídlové posuvné dvere je možné vyrobiť s obojstranne posuvnými dvernými krídlami, s jednostranným posuvným dverným krídlom, kde druhé dverné krídlo ostáva pevné (pevný fix) alebo s posuvným systémom jednokoľajovým a viackoľajovým so zasúvaním sklenených dverí za seba. Špára medzi dvojkrídlovými dverami je zvyčajne nastavená na 3-5 mm. Pri dvojkrídlovom posuve je potrebné uvažovať, že posuvný systém obsahuje 1 x lištu, 1 x kryt, 2 x držiaky skla, 2 x podlahový vodič a 2 x vodiace kolieska s voliteľným tlmením a synchronizáciou.

K posuvným dvojkrídlovým skleneným dverám je tiež možné objednať  synchronizáciu posuvu čo znamená, že pri otváraní alebo zatváraní jedného dverného krídla sa automaticky otvára alebo zatvára aj druhé krídlo posuvných dverí a uľahčuje tým manipuláciu so sklenenými dverami.

posuvný systém 2 posuv2

obr. 7: Dvokrídlové posuvné dvere

Pri objednávaní sklenených posuvných dverí je potrebné vybrať sklenené dvere, posuvný systém, madlo alebo mušľu. Vyrábame aj sklenené posuvné dvere veľkoformátové atypických rozmerov s individuálnou cenovou ponukou. Čas dodania sklenených posuvných dverí je 3 až 4 týždne. Realizácie sklenených posuvných dverí zabezpečujeme po celom Slovensku a okolitých krajinách.

© Slavka Lednická

Blog kategórie

Tagy

Najnovšie články

Populárne články